Idag startar omvalsperioden!

Är du nyfiken på din chans att komma in på ditt drömprogram? Den preliminära antagningen i april ger dig en första indikation!

Elever i trappa

Men var lugn, om du inte är säker på att ditt meritvärde räcker, finns det möjlighet att justera din ansökan under omvalsperioden. Du kan lägga till nya val, ta bort eller ändra ordning på befintliga val för den slutliga antagningen.

Har du ännu inte ansökt? Oroa dig inte! Under omvalet kan du göra en helt ny ansökan. Vi värderar alla ändringar och nya ansökningar på samma sätt som de som gjordes under den ursprungliga ansökningsperioden i januari–februari.

Obs! Innan du gör ett omval är det viktigt att prata med din studie- och yrkesvägledare (SYV). Din SYV behöver låsa upp din ansökan för att du ska kunna göra ändringar eller lägga till utbildningar under omvalsperioden. Ta kontakt med din SYV för att få stöd och hjälp med din ansökningsprocess! 

Omvalsperioden varar till och med den 15 maj.